Prinsjesdag 2026: dit verandert er voor jou als automobilist.

Oranje Kia EV3 in Amsterdam

Het koffertje is open. Vandaag presenteerde het kabinet de belastingplannen voor 2027, en daar zitten een paar punten in die je direct merkt: in de bijtelling, in de wegenbelasting, in je reiskostenvergoeding en aan de pomp. In aanloop naar vandaag is er veel gespeculeerd en uitgeweid. Nu weten we het zeker: dit is wat het wordt. We zetten de belangrijkste punten voor je op een rij, zonder Haags jargon.

18 → 20%Bijtelling elektrisch bij levering in 2026 versus 2027, vijf jaar vast
30%Korting op de wegenbelasting voor elektrische auto’s, nog tot en met 2028
25 centOnbelaste reiskostenvergoeding per kilometer, was 23 cent
2028Pas dan wordt de accijnskorting op benzine en diesel afgebouwd
De Kia EV2, de compacte elektrische Kia
1 · Bijtelling

De bijtelling gaat volgend jaar omhoog. Levering in 2026 scheelt vijf jaar lang.

Rijd je een elektrische auto van de zaak, dan betaal je in 2026 18 procent bijtelling over de eerste 30.000 euro van de cataloguswaarde (daarboven 22 procent). In 2027 wordt dat 20 procent, en vanaf 2028 geldt voor alle auto’s 22 procent. Dat lag al vast en verandert vandaag niet. Belangrijk detail: het percentage van het moment waarop de auto voor het eerst op kenteken komt, blijft 60 maanden van kracht.

De conclusie is simpel: een elektrische auto die nog dit jaar wordt geleverd, rijdt vijf jaar tegen 18 procent. Dezelfde auto geleverd in januari 2027: vijf jaar tegen 20 procent.

Elektrische Kia, cataloguswaarde 30.000 euro, geleverd in 20265.400 euro bijtelling per jaar
Dezelfde auto geleverd in januari 20276.000 euro bijtelling per jaar
Verschil over vijf jaar, alleen door de leverdatum3.000 euro
2 · Wegenbelasting

Elektrisch rijden: nog drie jaar korting op de wegenbelasting.

Ook goed nieuws voor wie al elektrisch rijdt of het overweegt: de korting op de motorrijtuigenbelasting voor elektrische auto’s blijft tot en met 2028 op 30 procent staan. In 2029 zakt de korting naar 25 procent en in 2030 verdwijnt hij. Dat was al besloten en blijft vandaag ongewijzigd. Wie nu elektrisch gaat rijden, heeft dus nog drie volle jaren voordeel op de wegenbelasting.

2026 t/m 202830%korting op de mrb
202925%korting op de mrb
20300%volledig tarief
3 · Reiskostenvergoeding

Van 23 naar 25 cent per kilometer, met terugwerkende kracht.

Een meevaller voor iedereen die kilometers declareert: de onbelaste reiskostenvergoeding gaat van 23 naar 25 cent per kilometer, en dat met terugwerkende kracht tot 1 januari 2026. Vraag je werkgever dus of de vergoeding al is aangepast, want het verschil loopt op.

Woon-werkverkeer, 15.000 kilometer per jaar, tegen 23 cent3.450 euro
Dezelfde kilometers tegen 25 cent3.750 euro
Extra onbelaste vergoeding per jaar300 euro
Kia Sportage onderweg in de zomer
4 · Tanken

De accijnskorting blijft in 2027, ook voor diesel.

Goed nieuws voor iedereen die nog tankt. De korting op de brandstofaccijns, die in 2022 als noodmaatregel begon, wordt voor heel 2027 verlengd. Voor benzine was dat al bekend: het kabinet trekt er zo’n 899 miljoen euro voor uit en het tarief blijft rond de 85 cent per liter. Nieuw is dat ook de dieselkorting in 2027 overeind blijft, terwijl die eerder zou vervallen. Pas vanaf 2028 wordt de korting op benzine én diesel geleidelijk afgebouwd.

De keerzijde: het is uitstel, geen afstel. Tanken wordt vanaf 2028 stap voor stap duurder, terwijl de adviesprijs voor Euro 95 vandaag al op ruim 2,44 euro per liter staat. Reden genoeg om de rekensom tussen benzine en elektrisch nog eens te maken: elektrisch rijden was in 2025 gemiddeld een derde goedkoper, ook voor wie geen laadpaal thuis heeft.

5 · Youngtimer

Geen sprong naar 25 jaar, maar naar 17 en daarna 20.

Rijd je een oudere auto van de zaak, dan betaal je bijtelling over de dagwaarde in plaats van de nieuwprijs. De leeftijdsgrens voor die youngtimerregeling zou per 1 januari 2027 in één keer van 16 naar 25 jaar springen. Het kabinet kiest voor een zachtere route: 17 jaar per 1 januari 2027 en 20 jaar per 1 januari 2028. Wie nu een auto uit 2010 of 2011 rijdt, blijft dus nog even binnen de regeling, maar de grens schuift elk jaar op.

Wat betekent dit voor jou?

Een jaar lucht aan de pomp, en elektrisch blijft de slimme keuze.

De rode draad van Prinsjesdag 2026: het kabinet geeft automobilisten een jaar lucht aan de pomp, maar de richting blijft dezelfde. Fossiel wordt vanaf 2028 stap voor stap duurder, elektrisch houdt nog drie jaar korting op de wegenbelasting, en wie in 2026 nog elektrisch op kenteken zet, rijdt vijf jaar tegen het laagste bijtellingstarief.

De showroom van Kia Vaneman in Amsterdam
Kia Vaneman · Amsterdam en Hoofddorp

Wij rekenen het graag voor je uit.

Wat je nu kwijt bent aan tanken, wat een elektrische Kia je kost en of levering in 2026 nog haalbaar is. Geen gedoe. Gewoon goed geregeld.

Bronnen: Pakket Belastingplan 2027, aanbiedingsbrief, wetsvoorstel en factsheetbundel (Ministerie van Financiën, 15 september 2026); Belastingplan 2026 (bijtelling nulemissieauto’s, mrb-korting); ANWB, landelijke adviesprijzen brandstof; ICCT, gebruikskosten elektrische auto’s in Europa (2025). De plannen worden nog behandeld in de Tweede en Eerste Kamer en kunnen wijzigen. Genoemde vanafprijzen zijn indicatief.

Direct op de hoogte.
Altijd.

Mis niets van het laatste nieuws. Schrijf je in voor de nieuwsbrief en we beloven je dat we je niet te vaak zullen spammen.

Ook interessant